Ile soli?

Witam, mam pytanie, zakładam akwarium słonawe. Orientuje się ktoś może ile soli kuchennej muszę dać na każdy litr wody?
Odpowiedz
Nie dodaję się soli kuchennej tylko sól do morszczaków.
Przy wodach słonawych stosuje się 2-3 łyżki stołowe na 10l.
Odpowiedz
Tak też właśnie myślałem że sól kuchenna się nie nadaje tylko np akwarystyczna ale nie chciałem dać gafy Język
Odpowiedz
Dzięki, informację taką otrzymałem w sklepie akwarystycznym Kakadu w Katowicach. Sprzedawca kazał mi sypać sól kuchenną niejodowaną 1 łyżeczka na 20L. Mam zamiar kupić rybki: żółtaczek indyjski, monodacyt argensus, kolcobrzuch i nie wiem jakie środowisko im stworzyć.
Odpowiedz
Sól kuchenna się nadaje ale nie jodowana.
Ja taką czasem sypnę do baniaka sól którą dostałem od JUZIA4, przy podmiance.
Ale najlepiej jak "morszczaki" się wypowiedzą.

"Małe jest piękne ale w dużym rybki czują się lepiej" Uśmiech

Uprzejmie informuję, że odpowiedzialność ponosić mogę jedynie za to, co sam napisałem . Nie za czyjeś domysły, dopowiedzenia, nadinterpretacje, halucynacje, takie sytuacje.
Odpowiedz
BullsEye83 napisał(a):Sól kuchenna się nadaje ale nie jodowana.
Nadaje się do leczenia etc a nie do stałego trzymania w niej ryb.
Odpowiedz
Bardzo możliwe.
Ja nie utrzymuję stałego zasolenia.

"Małe jest piękne ale w dużym rybki czują się lepiej" Uśmiech

Uprzejmie informuję, że odpowiedzialność ponosić mogę jedynie za to, co sam napisałem . Nie za czyjeś domysły, dopowiedzenia, nadinterpretacje, halucynacje, takie sytuacje.
Odpowiedz
OK to teraz pomóżcie bo nie wiem co zrobić. Akwarium mam 120l, wodę nalałem w sobotę i dodałem soli tej kuchennej niejodowanej w dawce 1 łyżeczka na 20l wody. Ryb jeszcze nie mam. Czy teraz dosypać soli morskiej? Jeżeli tak to ile dla w/w ryb?.
Odpowiedz
Ja bym dodała 2 łyżki na 10l soli do morszczaków.
Ta ilość którą dodałeś nie powinna mieć większego wpływu, poza tym często na różnych wystawach dodaje się do wody soli niejodowanej jak nie ma czasu na aklimatyzację ryb.

szymon777 napisał(a):monodacyt argensus
Chyba chodziło o Monodactylus argenteus Oczko
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Teraz nowe pytanie - czym mogę zmierzyć stężenie soli w akwarium słonawym?
Odpowiedz
Zmierzysz ją Salimetrem. Tyle, że salimeter ma zakres pomiaru od 1,000 do 1,040

Zasolenie wody mierzone w częściach na tysiąc (ppt):
Woda słodka < 0.5
Woda słonawa 0.5 - 35
Woda morska 35 - 50
Solanka > 50
Odpowiedz
W Eustariach i tak poziom zasolenia się zmienia więc mierzenie nie jest konieczne o ile będziesz się trzymał odpowiednich proporcji.
Odpowiedz
Czyli nie mierz a syp tyle soli ile na litr należy.
Odpowiedz
Argentusy na ten litraż odpadają, rosną wielkie, są żarłoczne, bardzo ruchliwe i z wiekiem stężenie soli musi wzrastać aż do zasolenia morskiego. 3 stołowe na 10 L będzie w sam raz. Dlaczego sól dla morszczaków? Bo posiada wiele związków których nie posiada sól niejodowana, związki wapnia, bo woda z estuariów jest wodą twardszą. Proponuje do tego litrażu do żółtaczków, babki złote, kolcobrzuchy dwuplame (żadnych zielonych), neovespicule, przeźroczki indyjskie (nie barwione), półdzióbki karłowate, inne małe. Przy prawie dorosłych argentusach nawet 500 l stanie się zbyt ciasne, te ryby to rakiety. Z roślinności np. które przetrwają to mech jawajski i microsorum, chyba że znajdziej prawdziwe namorzyny. Chodziły mi po głowie monodactylusy ale niestety dysponował będę tylko 375L a to mało i pewnie babki zostały by przekąską.... Masz w czym wybierać... Jak nie dasz kolców i neovespicul to wówczas śmiało możesz trzymać krewetki Red Nose pochodzą z wód słonawych. Soli nie sypie się do akwa ale rozpuszcza wcześniej z wodą do podmiany, sól akwarystyczna to jeszcze większa pomyłka niż niejodowana, jeżeli chcesz mieć jakieś wyniki. Jaka filtracja?
Azja południowo - wschodnia biotop Mangroves Estuarium Brackish Water (wody słonawe)
Odpowiedz
Dzięki. Posiadam filtr Juwela zintegrowany z grzałką, filtracja biologiczno-mechaniczna. Mam pytanie jak często robić podmianki wody i w jakiej ilości.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości