Choroba morska.

Witam, mam na imię Jacek, mieszkam w Legnicy (okolice Legnicy, miejscowość Gniewomirowice) i zapadłem na chorobę morską. Jest to faza początkowa, w której oglądam w necie piękne zbiorniki (min. TOTM marzec, wow), czytam fora i zbieram kasę. Im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Jak dla kogoś dane rozwiązanie jest ok, inny to krytykuje, ....nie jestem w stanie tego ocenić. Jest natomiast jedna super porada dla początkujących " znajdź sobie w pobliżu miejsca zamieszkania doświadczonego morszczaka i proś o pomoc"... co niniejszym czynię 😇. Czy ktoś z Koleżanek, Kolegów ma czas i chęci aby poprowadzić mnie w tej drodze? Pokazać swój zbiornik, dobrać odpowiedni sprzęt, pokazać podstawowe zabiegi, pomoc w prawidłowej organizacji zbiornika i pracy nad nim ... bo wiadomo dobra organizacja to połowa sukcesu 😎. Po lekturze forum wiem... no właśnie... ze względu na ograniczone miejsce, doświadczenie i koszty chcę założyć zbiornik ok. 250 l, z odpowiednim osprzętem (i tu liczę na ogromną pomoc), żywą skałą i żywym piaskiem. Co chcę trzymać? ... no właśnie i znowu potrzebna pomoc... ryby i korale, ile i jakie ryby?... ładne, taki które będą pomagały w utrzymaniu stabilnego środowiska, a przede wszystkim takie które nie będą się męczyły w takiej objętości. Korale jakie? ... a skąd mam wiedzieć... jedni piszą że dla początkujących tylko miękkie i LPS, inni że SPS też można spróbować... na pewno chciałbym zacząć na czymś łatwiejszym, ale nie zamykać sobie drogi przed czymś trudniejszym (i tu znowu potrzebne doświadczenie w organizacji zbiornika, doboru odpowiedniego sprzętu). Niestety nie jestem majsterkowiczem, więc sprzęt muszę zamówić i kupić. Na razie wyszukałem firmę we Wrocławiu, która takie rzeczy robi (Argus - ktoś, coś, jakieś opinie?), ale nie chciałbym żeby coś mi wcisnęli... i znowu bezcenne doświadczenie... Może ktoś z Was ma dla mnie jakieś inne propozycje do rozpoczęcia przygody z "kroplą oceanu"... proszę o Wasze opinie

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Na pewno doradzimy i pomożemy.
Odpowiedz
Najlepiej napisz co sobie wymyśliłeś ze sprzętu to się zweryfikuje
akwarium już za małe
Odpowiedz
Właśnie i tu potrzebuję waszej pomocy. Niestety ja tylko wiem że chciałbym zbiornik o pojemności ok. 250 l (~100x50x50), bo tyle mam miejsca, a ... jaki odpieniacz, cyrkulacja, dolewka, oświetlenie itd ... niestety nie wiem. W każdym sklepie wcisną coś drogiego, a Wy to sprawdziliscie to na własnej skórze 😎 i doskonale potraficie znaleźć złoty środek.

Odpowiedz
Pomyśl jeśli masz taką możliwość by zmienić rozmiar zbiornika na szerszy, kosztem wysokości, bo korale lubią rosnąć i 50 cm szybko okaże się za wąskie.
[Obrazek: canon2.png]  70D |C 24-70 f/2.8 L USM | C 50 f/1.4 USM | C 18-55 f/3.5-5.6 IS II | C 80-200 f/4.5-5.6 |
Macro Rings 13-21-31mm | Velbon Sherpa 600R | YN-600EX RTII | YN-300 Air Pro LED
i parę innych drobiazgów

...PhotoShop
jest jak cebula ...ma warstwy

Odpowiedz
(16-03-2017, 08:30)DarekC napisał(a): Pomyśl jeśli masz taką możliwość by zmienić rozmiar zbiornika na szerszy, kosztem wysokości, bo korale lubią rosnąć i 50 cm szybko okaże się za wąskie.

Święta prawda. Ja niestety nie miałem możliwości w kwestii szerokości akwarium, jednak gdybym  na nowo startował z nowym zbiornikiem to 60 cm szerokości to byłoby to takie minimum.
Odpowiedz
Dzięki, za radę, będzie min 60. W sobotę wybieram się do JUZIO4, myślę że wrócę z kolejnymi fajnymi podpowiedziami.

Odpowiedz
Ja mam akurat 250 litrów w rozmiarze 100x55x45 i świecę 6x39, mogę polecić. Chodź przy 60 brałbym już może lampę 8x39, dwie świetlówki tylko zapalane na sam wieczór z aktyniką.
Cyrkulacja u mnie to 2x5500 akurat dla sps i lps czy miękkie też znajdą spokojniejsze miejsce.
Cyrkulacja teraz wszyscy robią na jebao, ja mam Tunze Pompa Silence 1073.020 jest cichutka, już 5 lat zaraz będzie jak pracuje, z 2 razy myłem.
Polecam od razu automatyczną dolewkę i pompę dozującą do ballinga, to tego litrażu będzie to chyba najlepsza metoda uzupełniania.
Jak będziesz w sobotę u Jacka a macie chęć to zapraszam do mnie.
akwarium już za małe
Odpowiedz
(17-03-2017, 14:02)joopa napisał(a): Ja mam akurat 250 litrów w rozmiarze 100x55x45 i świecę 6x39, mogę polecić. Chodź przy 60 brałbym już może lampę 8x39, dwie świetlówki tylko zapalane na sam wieczór z aktyniką.
Cyrkulacja u mnie to 2x5500 akurat dla sps i lps czy miękkie też znajdą spokojniejsze miejsce.
Cyrkulacja teraz wszyscy robią na jebao, ja mam Tunze Pompa Silence 1073.020 jest cichutka, już 5 lat zaraz będzie jak pracuje, z 2 razy myłem.
Polecam od razu automatyczną dolewkę i pompę dozującą do ballinga, to tego litrażu będzie to chyba najlepsza metoda uzupełniania.
Jak będziesz w sobotę u Jacka a macie chęć to zapraszam do mnie.
Dziękuję za radę, oczywiście jak można to chętnie Cię odwiedzę 😎

Odpowiedz
Jacek, ja Ci dobrze radzę...kierowcę sobie weź Oczko

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Przecież solanki nie będą pić Oczko
[Obrazek: canon2.png]  70D |C 24-70 f/2.8 L USM | C 50 f/1.4 USM | C 18-55 f/3.5-5.6 IS II | C 80-200 f/4.5-5.6 |
Macro Rings 13-21-31mm | Velbon Sherpa 600R | YN-600EX RTII | YN-300 Air Pro LED
i parę innych drobiazgów

...PhotoShop

Odpowiedz
Taaaa.......już ja Was znam Oczko

Zaraz Jacenty go zabierze do "Odry" i dzionek zleci Język
Odpowiedz
(17-03-2017, 23:42)sqwar3 napisał(a): Taaaa.......już ja Was znam Oczko

Zaraz Jacenty go zabierze do "Odry" i dzionek zleci

Odpowiedz
Po wizycie​ JUZIO4, decyzja prawie podjęta, zbiornik 120x60x... nie wiem jaką wysokość? Czy lepiej 50 czy raczej w stronę 40 cm? Jacek i jego rodzinka BARDZO sympatyczni i mili ludzie

Odpowiedz
Jak się zastanawiasz między 50 a 40 ZRÓB 45 :d przy 40 będzie Ci łatwiej doświetlić twardziele.
i parę innych drobiazgów

...PhotoShop

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości