ScovY stage1

Cześć czas podzielić się z wami moją morską historią Oczko

Od połowy pazdziernika 2017 roku jestem w posiadaniu akwarium morskiego resun dms-400pl.
Nigdy nie miałem do czynienia z akwarystyką morską i pomyślałem ze zacznę od akwarium gotowego,
juz funkcjonującego (teraz wiem ze zle zrobiłem Język ).

Tak więc, kupiłem akwarium resun dms-400pl, "gotowca". Zbiornik pracował podobno 3-4 lata, znalazłem go u siebie w mieście oczywiście napalony pojechałem - kupiłem.
Akwarium z technicznego punktu widzenia:
wg producenta  41,7x38,6x42,3
faktycznie wody jest 36x40x33(h) +- 47,5l z czego 8cm zajmuje panel.
cyrkulator ? jakiś jest, blizej mi nie znany Uśmiech
pompa 550l
odpieniacz resun sk300
grzałka 75W
Oświetlenie przy kupnie  barwa 4000k... W pokrywie świetlówki 18w 2g-11. Wynalazek taki ze nigdzie nie mogłem znaleźć nic z dobrą barwa. Jedynie na e rybce były jakieś o barwie niebieskiej, nie mając wyboru zamówiłem. Dodałem do tego jedną lampkę aquael leddy tube 6w marine (10000). Po zmianie oświetlenia glon zaczął schodzić, ale to była tylko cisza przed burza, bo po paru dniach to miałem prawdziwy zielony dywan...
Od stycznia swięcą sztywne paski led  na diodach 5630 umieszczone w aluminiowych profilach wide.
Odcinki po 38cm 6x niebieski 2 x bialy (8500k) co łącznie wg producenta daje 36W
+ aquael leddy tube 6w (marine 10000k). Modyfikacją nastąpiła ze względu na to że chciałem do panelu dodac odpieniacz, ale "bebechy" fabrycznego oswietlenia mi to uniemozliwialy. Po wywaleniu wszsytkiego zrobiło się miejsce i wszedł idealnie Oczko

Po zakupie w panelu wielka gąbka (chyba nigdy nie czyszczona) - jej nowe miejsce kosz. Do tego jakas cermaika, "plastikowe kulki"... Wszystko poszło w kubeł.
Aktualnie: siporax, matrix, purigen (wyciągnięty od czasu dozowania no3po4x)

Z życia:
była krewetka czyszcząca, która mnie opuściła. Podejrzewam stres związany z przeprowadzka jak i wiek (miała podobno 3-4 lata). Do tego ślimak nassarius sztuk 1, ten obywatel jest ze mną nadal Uśmiech
Zanim nawiedziły mnie plagi kupiłem 2 "błazenki".
Następnie aby pomoc sobie w walce z glonami doszedł salarias, który docelowo po jakimś czasie miał trafić do nowego domu. Problem był taki ze rybka ani glonów nie jadła,schudła, innych pokarmów nie przyjmowała i w rezultacie po 3 miesiącach rybki juz nie było.
Od konca grudnia jest jeszcze  jezowiec diadema - narazie się nie rozpycha i nikomu nie przeszkadza, wiem ze akwarium małe na jego mościa, ale narazie ładnie czyści szyby, jak się ze wszystkim upora i zacznie rozpychac znajdzie nowego właściciela.
Po odejsciu salariasa doszedł krab calcinus elegans (sam w sobie wydaje się delikatny, ale muszla taranuje wszystko Duży uśmiech) pomaga czyscic skałe więc narazie zostaje Uśmiech
6 slimaków nassarius i pare columbella.

pare korali miekkich - jakieś grzybki, xenia

2x ukwiał, jeden anemo virdis (drugiego nie znam nazwy)

Parametry:
zasolenie 1,023 (sprawdzane splawikiem)
temperatura 26
PO4 - 0,4 (colombo)
PH 8,2-84 (colombo)
NO3 - brak skali... test robiony colombo. Na płytce do porównania nie ma koloru czerwonego, a taki mi własnie wychodzi w fiolce...
NO2 - 0 (salifert)

Akwarium kupiłem z solą "Crystal Sea marine mix" jako ze dużo jej nie było i musiałem kupić nową i teraz jest Blue Treasure Reef Sea Salt.

W mojej ocenie akwarium ponownie dojrzewa bo nawiedzają mnie wszystkie plagi po kolei. Korale straciły na kodycji jak pojawił sie zielony glon nitkowaty. Wiem ze przedemna jeszcze sporo nauki, ale chyba idzie to wszystko w dobrą strone.
Glon jakby odpuszcza. Po zejsciu z zasolenia 1,025 na 1,023 miekkasy wracają do sił. Z odpieniacza wylewam pełny kubek co 24h. Woda zrobiła się klarowna i wszystko nabiera lepszych kolorów.
Skała przeszła porządne rwanie glonów, a od 2-3 dni nie wkładałem lap do akwa ;p

Akwarium w dniu zakupu
[Obrazek: e414649e82933a70med.jpg]

Zdjęcie z 31.12.2017
[Obrazek: e83e721a6ea1ba1cmed.jpg]

Zdjęcia z 18.01.2018
[Obrazek: 6211ad1372f0ab4bmed.jpg]

Jak komuś udało się dotrwać do konca moich wypocin to dziękuje za uwage ;p
Odpowiedz
Hej, wskoczyłeś od razu na gęboką wodęUśmiech zbiornik potrzeba wyprowadzić na prosto a to wymaga troche wiedzy, ale jak widzę wszystko dobrze Ci idzie, proponuję miernik zasolenia spławikowy porównać z refraktometrem aby wiedzieć jak przekłamuje a potrafi sporo, zamiast No3Po4x możesz spokojnie lać VSV zaczynając od niewielkich dawek stopniowo je zwiększając, do tego kontrola No3 aby nie przedobrzyć, oraz Po4 aby go nie zabrakło podczas redukcji No3...
Odpowiedz
Wczoraj wtargalem prawie 200l do domu Uśmiech małe pójdzie na sprzedaż a jak się ogarne z nowym to opiszę co i jak Oczko
Odpowiedz
Miesiąc czasu i akwa zrobiło się za małe Język
Skąd ja to znam Oczko

"Małe jest piękne ale w dużym rybki czują się lepiej" Uśmiech

Uprzejmie informuję, że odpowiedzialność ponosić mogę jedynie za to, co sam napisałem . Nie za czyjeś domysły, dopowiedzenia, nadinterpretacje, halucynacje, takie sytuacje.
Odpowiedz
A zarzekałem się że nie będę chciał większego Duży uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości